Navštívila nás ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

Ministryně pro místní rozvoj Šlechtová ocenila projekt obnovy kláštera premonstrátů v Teplé.

Zdroj: Tisková zpráva MMR ČR

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová dnes navštívila projekt „Vzorová obnova Národní kulturní památky Klášter premonstrátů Teplá“. Jedná se o další z řady podařených investic z evropských i národních dotací na podporu kulturního bohatství České republiky.

„Mám radost ze všech smysluplných projektů, které mají navíc pozitivní dopad na celý region. Obnova kláštera v Teplé, který je právem jednou z národních kulturních památek, mezi ně bezpochyby patří. Po dokončení rekonstrukce se klášter ještě více otevře veřejnosti a nabídne kulturní a vzdělávací aktivity pro děti i dospělé,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Klášter premonstrátů v Teplé patří k nejvýznamnějším památkám v České republice a na obnovu si musel čekat dlouhých 50 let. Ta začala v roce 2009 a zaměřila se na rekonstrukci nejcennějších částí. Rok před tím byl prohlášen klášter národní kulturní památkou. Zajímavostí na této stavbě je, že stojí na stovkách dřevěných pilotů. Cílem projektu je také vytvoření moderního otevřeného prostředí pro širší spektrum nekomerčních kulturních a vzdělávacích aktivit.

„Poskytnutá dotace velmi přispěla k tomu, aby část budov kláštera dále nechátrala. V obnovených prostorách bude školící centrum pro nejrůznější skupiny obyvatel,“ řekl opat tepelské kanonie premonstrátů, Filip Zdeněk Lobkowicz.

Projekt Vzorová obnova národní kulturní památky Klášter premonstrátů Teplá je financován z Integrovaného operačního programu Ministerstva pro místní rozvoj. Kanonie premonstrátů Teplá získala dotaci ve výši téměř 500 miliónů korun. Projekt bude dokončen v polovině letošního roku.

IOP-logo